یافته‌های نگران کننده دانشمندان در مورد نفوذ احتمالی ویروس کرونا به مغز

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ویروس کرونا از اوایل ظهور خود در جهان و در جریان جهش‌هایی که داشته است، تاکنون علائم و عوارض متعدد و متفاوتی از خود بروز داده است. از تب، سرفه، بدن درد تا از دست دادن حس بویایی از علائم شایع بیماری کووید ۱۹ بوده است.

بر اساس تحقیقات متعددی که در زمینه رفتارشناسی این ویروس انجام شده، دانشمندان و محققان به نتایج متفاوتی در این باره دست یافته‌اند؛ و حالا در تازه‌ترین مطالعه انجام شده در خصوص عوارض و تاثیرات کروناویروس جدید توسط دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز، این ویروس می‌تواند از طریق پروتئین ACE۲ به عنوان نقطه ورود ویروس کرونا به بدن، وارد مغز شده و با تکثیر در آن‌جا این عضو حیاتی از بدن انسان را نیز آلوده کند.

دانشمندان این دانشگاه با اضافه کردن سطح کمی از ویروس به کلاف‌های عصبی رشد یافته از سلول‌های بنیادی متوجه این مساله شدند. در این مطالعه مشخص شد که نوترون‌های ویروس در “مینی مغزها” از طریق پروتئین ACE۲ آلوده شده‌اند، سپس این ویروس در سلول‌های مغز ضرب شده و در طی سه روز ده برابر شد.

پروفسور هارتونگ متخصص سم شناسی در دانشگاه جانز هاپکینز در این باره گفت: دانستن اینکه با ارزش‌ترین عضو بدن ما می‌تواند مستقیماً تحت تأثیر ویروس باشد، بسیار حیاتی است.

او افزود: مشخص نیست که آیا این یک مورد شایع در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بوده است یا خیر.

ویروس کرونا

این گزارشات تأیید نشده در مورد علائم عصبی در بیماران مبتلا به ویروس کرونا که در آن بیش از یک سوم از جان باختگان بستری در بیمارستان‌های شهر ووهان علائمی مانند سرگیجه، سردرد و تشنج را تجربه کرده‌اند، در حال بررسی است؛ اما همچنان مشخص نیست که آیا کووید ۱۹ مستقیماً بر مغز و سلول‌های عصبی اثر می‌گذارد یا خیر و یا اینکه آیا این علائم بر اثر آسیب اولیه ویروس به سیستم ایمنی و قلبی_عروقی ایجاد شده است یا خیر، این امر در مورد افرادی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا دچار اختلال بویایی شده‌اند نیز صدق می‌کند.

نمونه دیگر مدت زمان ناشناخته اثرات ویروس است؛ طبق تحقیقات انجام شده، حدوداً از هر ۲۰ بیمار یک نفر علائم طولانی مدت را تجربه می‌کند.

یافته‌های دانشگاه جانز هاپکینز در مورد حمله ویروس کرونا به مغز بسیار نگران کننده است. تنها نقطه امید دانشمندان در خصوص این یافته‌ها این است که ویروس باید به سد خونی مغزی محافظت شده در برابر اکثر ویروس‌ها و مواد شیمیایی نفوذ کند تا بتواند به مغز آسیب بزند؛ البته مینی مغز‌ها فاقد این سد خونی هستند.


بیشتر بخوانید

  • دمای بالا سرعت انتقال ویروس کرونا را کاهش می‌دهد
  • وجود گیرنده جاذب ویروس کرونا در چشم‌ها/ مراقب چشم‌هایتان باشید

پروفسور هارتونگ تصریح کرد: این ویروس ممکن است در مغز در حال رشد جنین تأثیرات احتمالی داشته باشد؛ از طرفی تحقیقات دیگر نشان داده که ویروس قادر است از جفت عبور کند و جنین‌ها در مراحل اولیه رشد سد خونی مغزی ندارند؛ با این حال برای دست یافتن به نتایج دقیق‌تر باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است بپسندید

header ads