سه کشور اروپایی شرایط برجام را پیچیده‌تر نکنند

سه کشور اروپایی شرایط برجام را پیچیده‌تر نکنندبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در گفت‌وگویی با خبرنگاران با اشاره به تلاش‌ها و اقدام سه کشور اروپایی برای تصویب قطعنامه‌ای در شورای حکام در راستای دو درخواست دسترسی آژانس، گفت: در حالی که ایران به طور گسترده و سازنده‌ای با آژانس همکاری می‌کند، ارائه قطعنامه‌ای با هدف درخواست از ایران برای همکاری و اجابت دو خواسته آژانس، اقدامی تاسف آور و کاملا غیرسازنده است.

غریب آبادی همچنین اظهار کرد: اینکه این قطعنامه از سوی کشور‌هایی ارائه می‌شود که یا دارنده سلاح هسته‌ای هستند یا میزبانی چنین سلاح‌های مخرب و کشنده‌ای را برعهده دارند و از سویی نگرانی‌های پادمانی خود را در مورد ایران اظهار می‌دارند، به سخره گرفتن هنجار‌ها و قواعد بین‌المللی حاکم بر رژیم‌های خلع سلاح و عدم اشاعه است.

نماینده دائم ایران در آژانس با انتقاد از عدم اقدام سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود تحت برجام، به آن‌ها توصیه کرد اگر نمی‌توانند برای نجات برجام گامی بردارند، حداقل شرایط را پیچیده‌تر و دشوارتر نکنند.

سفیر ایران نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اعضای شورای حکام نیز خواست تا با تدبیر و هوشیاری، از اتخاذ اقدامات سیاسی و عجولانه پرهیز کنند تا موجبات تداوم همکاری‌های سازنده ایران و آژانس همچنان محفوظ بماند.

وی افزود: طبیعتا، در صورت تصویب چنین قطعنامه‌ای که اهداف آمریکایی نیز در آن کاملا مشخص است، جمهوری اسلامی ایران نیز ناچار خواهد بود متناسب با آن، اقدامات لازم را اتخاذ کند که مسئولیت آن برعهده بانیان چنین رویکرد‌های سیاسی و مخربی است.

غریب آبادی همچنین در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس در خصوص پادمان گفت: با وجود اینکه ۲۰ درصد بازرسی‌های آژانس در سطح جهانی از ایران انجام می‌شود و ایران سالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی نیز برای آژانس فراهم می‌کند، انتشار چنین گزارشی از سوی آژانس و بزرگنمایی دو درخواست دسترسی، موجب تاسف عمیق است.

نماینده دائم ایران عنوان کرد: ما مفصلا در تهران و وین با مقامات آژانس صحبت کردیم که هر درخواست دسترسی باید طبق پروتکل الحاقی مبتنی بر اسناد و دلائل منطقی و متقن و همچنین اطلاعات و ارزیابی مستقل آژانس باشد. این در حالی است که درخواست آژانس مبتنی بر ادعا‌های رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. آژانس اخیرا تلاش کرد تا اطلاعات متفاوت دیگری را به عنوان مبنای درخواست خود ارائه کند که صرفا شامل چند تصویر ماهواره‌ای تجاری است که این تصاویر نیز حاوی اطلاعات منطقی و متقنی که بتواند به عنوان مبنایی برای اثبات مشروعیت درخواست‌های آژانس قرار گیرد، نیست.
سفیر کشورمان افزود: از سوی دیگر، برخی‌ها از این طریق، دنبال باز کردن یک فرآیند بی انتها فراروی ایران و آژانس و بازگشایی موضوعات ادعایی مختومه شده گذشته هستند که به هیچ وجه، مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیست.

غریب‌آبادی گفت: درست است که همکاری‌های گسترده و شفافی با آژانس داریم، اما این به آن معنا نیست که هر درخواست آژانس را آن هم بر مبنای ادعا‌های واهی دشمنانمان اجابت کنیم، هیچ کشور دیگری هم این چنین عمل نمی‌کند. در این چارچوب، وی به آژانس و کشور‌های عضو توصیه کرد تا فضای کلی روابط و همکاری‌های ایران و آژانس را در نظر بگیرند و از ایجاد یک بحران غیرضروری، پرهیز کنند.

گفتنی است یک رسانه آمریکایی مدعی شد سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با تنظیم قطعنامه‌ای از ایران خواسته‌اند کاملاً با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است بپسندید

header ads